بیماری کولیت در سگ ها چیست ؟

[av_heading heading=’بیماری کولیت در سگ ها چیست ؟’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=’blockquote modern-quote modern-centered’ size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-2iucr4′][/av_heading] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jxnfn6xy’ admin_preview_bg=”] [av_image src=’https://www.niapet.ir/wp-content/uploads/2019/07/کولیت-۳۰۰×۱۵۵٫png’ attachment=’1649′ attachment_size=’medium’ align=’center’ styling=’circle’ hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-jxnfoyce’ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jxnfn6xy’ admin_preview_bg=”] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jxnftpva’ admin_preview_bg=”] با پت شاپ انلاین نیاوران همراه باشید

شاید شما اخیراً یک سگ جدید از پناهگاه حیوانات محلی خود گرفته‌اید. به عنوان مثال نژاد سگ کوپر(Cooper) است و دارای شخصیتی عالی است. بچه‌های شما را دوست دارد و به نظر می‌رسد با خانه و روال‌های روزانه به راحتی سازگار می‌شود. با این حال، امروز صبح کوپر چندین بار خواسته است که به بیرون برده شود.

شما متوجه شده اید که او نمی‌تواند مدفوع خود را دفع کند و زور می‌زند. با دامپزشک خود تماس خواهید گرفت و او به شما خواهد گفت که شاید کوپر دارای بیماری کولیت(colitis) است.

بیماری کولیت چیست؟

بیماری کولیت یک اصطلاح عمومی برای تحریک یا التهاب روده (روده بزرگ) است. انواع مختلفی از کولیت در سگ‌ها وجود دارد و معمولاً بر اساس منطقه‌ی کولون و نوع سلول‌های روده‌ای که تحت تأثیر قرار می‌گیرند، طبقه بندی می‌شوند. علاوه بر این، علائم بیماری کولیت ممکن است به شدت (بیش از چند روز) و یا به طور مزمن (در طی چند هفته یا حتی ماه) اتفاق افتد.

چندین علت شایع کولیت در سگ‌ها عبارتند از:

 • استرس: به دلایلی که به طور کامل قابل درک نیست، سگ‌هایی که در معرض شرایط استرس زا قرار می‌گیرند، مانند قرار گرفتن شدن در یک لانه یا پناهگاه جدید، سفر به نمایشگاه‌های سگ یا ورود به خانه‌ی جدید، ممکن است دچار کولیت حاد شوند. اگر چه شروع آن می‌تواند بسیار ناگهانی باشد، اما کولیت ناشی از استرس معمولاً یک یا دو روز طول می‌کشد. تا زمانی که منبع استرس کاهش می‌یابد.
 • بی نظمی رژیم غذایی: سگ‌هایی که هنگام پیاده‌روی در معرض مواد زائد و یا آلوده قرار می‌گیرند، شاید دچار گاستریت حاد (ناراحتی معده) شوند که ممکن است همراه با کولیت باشد. اگر چه بیشتر موارد جزئی هستند، علائم می‌تواند وابسته به نوع غذای مصرفی سگ باشد.
 • انگل روده یا عفونت: انگل‌های خاصی نظیر کرم پرنده یا ژیاردیا و عفونت‌های باکتری یا ویروسی می‌توانند در سگ‌ها انواع نشانه‌های دستگاه گوارش مانند کولیت را ایجاد کنند.
  • اختلالات روده‌ای التهابی (IBD): این بیماری مجموعه‌ای از اختلالات روده‌ی بزرگ (روده) است که دارای علل مختلفی هستند. در هر بیماری خاص، نوع دیگری از سلول‌های التهابی در روده افزایش می‌یابد. تشخیص دامپزشکی توسط آندوسکوپی و بیوپسی دیواره روده و یا توسط جراحی اکتشافی انجام می‌شود. در حالی که معمولاً امکان درمان کامل وجود ندارد، کولیت ناشی از IBD‌ها اغلب می‌تواند با موفقیت از طریق دارو و رژیم غذایی مدیریت شود.

  نشانه‌های کولیت در سگ‌ها

  علائم بالینی بیماری کولیت ناشی از سوزش و التهاب بر روی پوشش سلولی روده‌ی بزرگ است. این امر منجر به ناراحتی شکمی، افزایش دفعات دفع ادرار و تولید اسهال حاوی خون یا مخطی می‌شود. سگها ممکن است برای دفع مدفوع، تنش طولانی مدت و وانمود کردن به چرت زدن، اغلب تقاضای بیرون رفتن کنند. توجه کنید که این رفتار می‌تواند صاحبان را به اشتباه بیاندازد و فکر کنند که سگ یبوست دارد. استفراغ با کولیت غیر معمول است اما در بعضی موارد دیده می‌شود.

  سگ‌ها با کولیت مزمن اغلب پر چنب و جوش هستند، اشتهای نرمال دارند و وزن کمتری ندارند.

  چه زمانی باید با دامپزشک خود تماس بگیرید

  از آنجا که برای بیماری کولیت انواع علل وجود دارد، هر زمان که اسهال یا علائم دیگر کولیت را در سگ خود می‌بینید، گرفتن توصیه‌های دامپزشکی مهم است. دامپزشک شما می‌تواند بر اساس یک تاریخچه‌یکامل پزشکی، آزمایش مدفوع و آزمایش خون بیماری را تشخیص دهد. در بعضی موارد، آندوسکوپی یا بیوپسی ممکن است ضروری باشد.

  درمان بیماری کولیت بستگی به علت و نوع کولیت دارد و ممکن است شامل داروهای ضد میکروبی، داروهای ضد التهاب، درمان انگلی و یا مدیریت رژیم غذایی باشد. داروهایی که باعث تحریک حرکت روده می شوند، می‌تواند برای تسکین فوری و کنترل علائم تجویز شوند.

  نکاتی برای جلوگیری از بیماری کولیت

  • کاهش استرس: جلوگیری یا به حداقل رساندن استرس سگ‌تان با معرفی تجربیات جدید، حیوانات خانگی و یا تغییرات شیوه زندگی به تدریج. سگ‌ها را به طور منظم آموزش داده و اجتماعی کنید تا تحمل او را برای تجربیات جدید افزایش دهید.
  • وجود انگل‌ها را بررسی کنید: نمونه‌های مدفوع منظم را برای دامپزشک خود برای بررسی انگل‌های روده‌ای تهیه کنید.
  • سگ‌تان را با رژیم غذایی متعادل تغذیه کنید: اطمینان حاصل کنید که سگ شما دارای غذای با کیفیت بالا و متعادل است. سگ خود را از حمله به زباله و کاوش در میان آنها وقتی که خارج از منزل هستید باز دارید. به او یک پاسخ قابل اطمینان به فرمان “اون رو رها کن” برای جلوگیری از رفتارهای ناخوشایند هنگام راه رفتن با هم را آموزش دهید.به دلیل مهم بودن تغذیه و مواد غذایی تشکیل دهنده‌ی آن در سگ‌های دارای کولیت روده، ما به شما غذای خشک رویال کنین مخصوص توله سگ مبتلا به بیماریهای گوارشی را از پت شاپ آنلاین کلینیک دامپزشکی نیاوران توصیه می‌کنیم.
[/av_textblock] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jxnfn6xy’ admin_preview_bg=”] [av_image src=’https://www.niapet.ir/wp-content/uploads/2019/07/غذای-کولیت-۳۰۰×۳۰۰٫png’ attachment=’1650′ attachment_size=’medium’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-jxnfurt5′ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jxnfn6xy’ admin_preview_bg=”] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jxnfzzco’ admin_preview_bg=”] Junior یک غذای سگ کامل درمانی است که با نیازهای غذایی خاص سگ‌های جوان و توله سگ‌های کوچک تا سن یک سالگی سازگار است. محتوای کالری بالاتر بدان معنی است که شما می‌توانید مواد غذایی را به سگ خود در چند وعده‌ی کوچک غذا بدهید، که می‌تواند باعث کاهش فشار روی دستگاه گوارش سگ شود. این دستور حاوی پروتئین‌های قابل هضم است که پروسه‌های تخمیر روده را به حداقل می‌رساند. FOS اضافه شده هضم را متعادل می‌کند و به فلور روده سالم کمک می‌کند.

موارد مصرف:

 • اسهال مزمن و حاد
 • دایس باکتری‌ها
 • گاستریت
 • کولیت
 • Reconvalescence
 • دوره‌ی نقاهت
 • سگ شیرده
 • سگ‌های باردار از هفته هفتم تا هشتم بارداری
 • مشکلات گوارشی و
  • maldigestion

  موارد منع مصرف:

  • شکایت‌هایی که نیاز به رژیم کم چربی دارند.
  • هیپرلیپیدمی
  • لنفانژیکتازی
  • پانکراتیت

  منبع:

  http://www.mypetreference.com/2014/08/03/What-is-Colitis-in-Dogs

  گروه انجمن و ترجمه مقالات فروشگاه انلاین پت شاپ نیاوران

[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

× --تماس از طریق واتس آپ--