بیماری مزمن کلیه در گربه‌ها و سگ‌ها

[av_heading heading=’بیماری مزمن کلیه در گربه‌ها و سگ‌ها’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=’blockquote modern-quote modern-centered’ size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-8169c’][/av_heading] [av_image src=’https://www.niapet.ir/wp-content/uploads/2019/07/بیماری.png’ attachment=’1697′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=’circle’ hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-jxvw9hca’ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jxvwq6jp’ admin_preview_bg=”] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jxvwg0ah’ admin_preview_bg=”] با پت شاپ انلاین نیاوران همراه باشید

بیماری مزمن کلیه از دست دادن پیشرونده‌ی عملکرد کلیه است که می‌تواند در گربه‌ها و سگ‌ها رخ دهد. بیماری مزمن کلیه که همچنین CKD یا نارسایی مزمن کلیه نامیده می‌شود، با گذشت زمان توسعه می‌یابد. بیماری نارسایی حاد کلیه که همچنین آسیب حاد کلیه نامیده می‌شود، از CKD متفاوت است. به این معنی که ناگهان با شروع سریع علائم بالینی ایجاد می‌شود. بیماری‌های حاد و مزمن کلیه به طور متفاوتی مدیریت می‌شوند و در ادامه‌ی این مطلب به طور خاص بر روی CKD که رایچ تر است تمرکز می‌شود. با ما در ادامه‌ی مطلب با کلینیک دامپزشکی نیاوران همراه باشید.

علت کلی بیماری مزمن کلیه از دست دادن عملکرد کلیه‌ها است. یکی از عملکردهای کلیه، فیلتر کردن خون و از بین بردن چیزهایی که بدن نیازی ندارد از طریق ادرار است. ادرار حاوی مواد معدنی و سایر چیزهایی است که کلیه از جریان خون خارج می‌کند. وقتی این مواد معدنی و چیزهای دیگر در بدن ایجاد می‌شوند و دفع نمی‌شوند، می‌تواند حیوان را بیمار کند. حیواناتِ دارای بیماری مزمن کلیه معمولاً میانسال و مسن هستند و علائم در طول زمان ایجاد می شوند.

علائم بالینی که می‌توانند در سگ‌ها و گربه‌ها با بیماری مزمن کلیه اتفاق بیفتد عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • استفراغ
 • بوی بد دهان
 • بی حالی
 • افزایش دفع ادرار همراه با افزایش مصرف آباز آنجا که این علائم می‌تواند نشانه‌ای از سایر مشکلات سلامتی نیز باشد، انجام تست‌های آزمایشگاهی به دامپزشک شما کمک خواهد کرد که تشخیص دهد آیا علت این علائم CKD است؟ همچنین فشار خون بالا نیز ممکن است در سگ‌ها و گربه‌ها با بیماری مزمن کلیه رخ دهد.دامپزشک شما می‌تواند فشار خون حیوان خانگی‌تان را در مطب خود اندازه گیری کند. همچنین دامپزشک ممکن است اشعه‌ی ایکس یا سونوگرافی شکم را انجام دهد تا بتواند مشکل کلیه‌ها را تشخیص دهد. آزمایش خون و ادراری که دامپزشک انجام می‌دهد می‌تواند شامل شمارش کامل خون (CBC)، پانل شیمی، آزمایش ادرار و سایر آزمایش‌ها باشد. چیزهایی که در این آزمایش‌ها به دامپزشکان برای شناسایی حیوانات دارای CKD می‌توانند کمک کنند شامل کم خونی، افزایش BUN و کراتینین، فسفر خون بالا، ادرار رقیق شده و علائم پروتئین در ادرار می‌باشند.

  یکی از شاخص‌های اصلی بیماری کلیه، سطح کراتینین در خون است. کراتینین هنگامی که از کلیه خارج نمی‌شود افزایش می‌یابد، بنابراین حیوانات دارای CKD معمولاً سطح کراتینین بالایی در خونشان دارند. پس از اینکه حیوان خانگی با CKD تشخیص داده شد، مدیریت این بیماری ممکن است بسته به حیوان متفاوت باشد.

  مایعات درمانی، تجویز داروهایی که برای کنترل فشار خون استفاده می‌شوند، داروهایی به نام فسفر گیرنده، مدیریت الکترولیت و اصلاح تغذیه، همه جزو اجزای مدیریت بیماری حیوان خانگی با CKD هستند. داروهای تجویز شده ممکن است بسته به حیوان متفاوت باشد. اصلاح تغذیه بخش مهمی از مدیریت بیماران مبتلا به CKD است. در حقیقت محدود کردن پروتئین و فسفر رژیم غذایی کمک می‌کند تا حیوانات دارای CKD مستند، احساس راحتی کنند و در بعضی موارد می‌توانند پیشرفت بیماری را کاهش دهند.

  اصلاح تغذیه‌ای برای بیماری CKD همچنین ممکن است شامل موادی مانند ترکیب اسیدهای چرب امگا-۳ از روغن ماهی در رژیم غذایی و اطمینان از این باشد که رژیم غذایی به اندازه کافی انرژی برای حفظ وزن و یا در صورت لزوم افزایش وزن داشته باشد.

  بسیاری از صاحبان حیوانات در مورد غذا خوردن پت‌شان به طور کلی نگران هستند. زیرا از دست دادن اشتها و کاهش وزن در بسیاری از گربه‌ها و سگ‌های مبتلا به CKD رخ می‌دهد. تغییر رژیم غذایی حیوان خانگی به مقادیر پروتئین و فسفر پایین‌تر و رژیم غذایی مخصوص بیماران کلیوی، می‌تواند هم برای صاحب پت و هم گربه یا سگ بسیار استرس زا باشد.

  کلید اصلاح رژیم غذایی موفق برای CKD با تمرکز بر گزینه‌های رژیم غذایی خوش طعم و متناسب است که می‌تواند با خیال راحت بدون آسیب بیشتر به کلیه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. عواملی که خوش طعمی و یا پذیرش رژیم کم پروتئین و کم فسفر توسط حیوان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اندازه و شکل کیبل، عطر و طعم و بافت غذا می‌تواند بر اولویت بندی رژیم غذایی سگ یا گربه تأثیر بگذارد. به عنوان مثال: بعضی از حیوانات ترجیح می‌دهند کیبل کوچکتر باشد، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند که کیبل بزرگتر باشد.

  برخی از حیوانات مواد غذایی کنسروی را بر مواد غذایی خشک ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند ترکیبی از مواد غذایی کنسرو شده و خشک را با نسبت نصف به نصف در رژیم غذایی خود داشته باشند. علاوه بر طعم و مزه‌ی یک رژیم غذایی منحصر به فرد کلیوی، چرخش در میان این رژیم‌ها ممکن است به حیوانات کمک کند که به طور مرتب غذا بخورند. گاهی اوقات تغییر غذا می‌تواند اشتها را تحت تأثیر قرار دهد.

  اشتها یک عامل مهمی برای صاحبان و به طور مشابه دامپزشکان است. صاحبان هرگز دوست ندارند حیواناتشان را هنگام صورت برگرداندن از غذا ببینند. دامپزشکان نیز نگران هستند که یک گربه یا سگ به دلیل عوامل متعددی غذا نخورد. دلیل اصلی این است که حیوانات به طور معمول وقتی به طور منظم می‌خورند، احساس خوب بودن دارند و کیفیت زندگی آنها بهتر می‌شود.

  هنگامی که حیوانات خانگی با بیماری مزمن کلیه با رژیم غذایی مناسب تغذیه می‌شوند، آنها بهترین شانس را برای کیفیت زندگی طولانی دارند. برای این منظور غذای خشک رویال کنین مخصوص سگ‌های مبتلا به بیماریهای کلیوی را می‌توانید از فروشگاه آنلاین کلینیک دامپزشکی نیاوران تهیه کنید.

[/av_textblock] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jxvwpw4k’ admin_preview_bg=”] [av_image src=’https://www.niapet.ir/wp-content/uploads/2019/07/بیماری-۲-۳۰۰×۳۰۰٫png’ attachment=’1698′ attachment_size=’medium’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-jxvwpeek’ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jxvwpnfw’ admin_preview_bg=”] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jxvwrll6′ admin_preview_bg=”] غذای خشک Royal Canin Veterinary Diet – Renal یک غذای متراکم سگ است که به طور ویژه برای حمایت از عملکرد کلیه در مورد نارسایی مزمن یا موقت کلیوی، بواسطه‌ی سطح پایین فسفر و پروتئین با کیفیت بالا فرموله شده است. علاوه بر این، به منظور کاهش تشکیل سنگ اگزالات، از طریق سطح پایین کلسیم و ویتامین D و خواص اکسایش آن، طراحی شده است.

دامپزشک خود را ملاقات کنید

فقط یک دامپزشک می‌تواند برای حیوانات خانگی با بیماری‌های مزمن کلیه، گزینه‌های رژیم‌های غذایی را تشخیص، مدیریت و ارائه دهد. اگر حیوان خانگی شما علائم مشابه با موارد ذکر شده در بالارا داشته باشد، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

منبع:

http://www.mypetreference.com/2015/08/03/chronic-kidney-disease

گروه انجمن و ترجمه مقالات فروشگاه انلاین پت شاپ نیاوران
[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

× --تماس از طریق واتس آپ--