شیتزو: سگ عروسگی دوست داشتنی

[av_heading heading=’شیتزو: سگ عروسگی دوست داشتنی’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=’blockquote modern-quote modern-centered’ size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-1z41ti’][/av_heading] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jy35uuf1′ admin_preview_bg=”] [av_image src=’https://www.niapet.ir/wp-content/uploads/2019/07/شیتزو.png’ attachment=’1719′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=’circle’ hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-jy35vors’ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jy35vwre’ admin_preview_bg=”] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jy35ypxm’ admin_preview_bg=”] با پت شاپ انلاین نیاوران همراه باشید

تاریخچه‌ی نژاد شیتزو

سگ شیتزو مشهور با نام، چهره‌ی به شکل گل داوودی، کت و موی لاکچری همچنان همدمی محبوب است، همانطور که در دوران سلسله مینگ(Ming Dynasty) بود. نژاد این سگ‌ها قابل ردیابی به قرن ۱۷ میلادی در تبت(Tibet)، جایی که این سگها به شدت مورد توجه ساکنان و نگهبانان معابد مقدس بودند، است.

شیتزوی مدرن امروزه در چین با مشارکت ژنتیکی زیاد از نژادهای پکن(Pekingese) و لهاسا آپسو(Lhasa Apso) توسعه یافته است. نام شيتزو به معناي “سگ شیر” يا “شیر کوچک” است که نشان دهنده‌ی ظاهر این سگ و ارتباط طولاني مدت آن با بوديسم است.

خصوصیات نژاد شیتزو

باهوش و خونگرم

سازمانAKC  به طور رسمی نژاد شیتزو را در سال ۱۹۶۹ به عنوان عضو گروه سگ‌های عروسکی(Toy Group) به رسمیت شناخت. اگر چه از ظاهر او به نظر می‌رسد که سبک وزن  و کرکی باشد، این سگ به هیچ وجه نمی‌تواند به جلو هل داده شود. شیتزو  پر جنب و جوش، مهربان و بسیار باهوش است. در واقع این نژاد به انسانی پر حوصله به منظور کمک به کم کردن اشتیاق او، به ویژه در هنگام آموزش نیاز دارد.

این سگ مهربان ترجیح می‌دهد که در دامان صاحبش نوازش شود، اما دارای یک انرژی شادابانه و روحیه‌ای دوستانه برای مطابقت است. شیتزو اکثر اوقات دارای ذات ملایمی است، اما زمانی که او می‌خواهد می‌تواند مصمم و مستقل باشد.

شیتزو دارای یک شخصیت اعتماد برانگیز است، اما اگر با او بدرفتاری و یا به طور آزاردهنده دست زده شود، می‌تواند به سگ عصبی و بداخلاق تبدیل شود. بچه‌های کوچکی که ممکن است این سگ را بیشتر با یک اسباب بازی اشتباه بگیرند. گاهی اوقات بچه‌ها کمتر از بزرگترها می‌توانند مراقب باشند و ممکن است به طور ناخواسته سبب آسیب دیدن توسط شیتزو با بازی بیش از اندازه با او شوند.

سطح فعالیت متوسط

یک شیتزو یک سگ جمع و جور است که ممکن است از نژاد سلطنتی فرود آمده باشد، اما در آپارتمان کوچک یا خانه‌ی‌ بیرون شهر نیز احساس خوشبختی زیادی پیدا می‌کند. این سگ برای زندگی در محیط بیرون مناسب نیست.

پوز کوتاه و صاف مدل “brachycephalic” تنفس را در هوای گرم برای اون مشکل می‌سازد و او را در معرض سکته‌ی(غش) ناشی از گرما قرار می‌دهد. موهای پر تراکم او به راحتی می تواند با برگ، خاک و دیگر عناصر طبیعی ژولیده شود.

کت و موهای بی‌نظیر

به منظور حفظ موهای بی نظیر زرق و برق دار این نژاد، روزانه برس زدن برای شیتزو نه تنها انتخابی نیست، بلکه واجب و ضروری است. کسی که به موهای او می‌رسد، می‌تواند با یادگیری روش و ابزار مناسب برای برس زدن به او کمک کند. بدین ترتیب می‌تواند بدون به هم ریختن ظاهر زیبای سگ موهای او را پیرایش کند.

از آنجائیکه چشمهای شیتزو به طور دائمی پر از آب می‌شود، توصیه می‌شود صورت او را به آرامی با پارچه‌ی نرم و مرطوب پاک کنید. همچنین این کار باعث می‌شود تا باقی مانده‌ی وعده‌ی غذایی بر روی صورت او برطرف شود.

ورزش روزانه ضروری است، اما بازی‌های فچ(انداختن و گرفتن و آوردن)، پیاده روی کوتاه در بیرون یا چند حرکت و جست و خیز سرعتی در اطراف حیاط کافی خواهد بود.

مشکلات سلامتی و بهداشتی

اگرچه نژاد شیتزو بین ۱۲ تا ۱۴ سال عمر می‌کند، بازدید منظم دامپزشک و مراقبت‌های پیشگیرانه به شناسایی هر گونه مشکلات سلامتی شناخته شده برای نژاد شیتزو کمک خواهد کرد.

بیمارستان حیوان خانگی بانفیلد این موارد را بعنوان شایعترین مشکلات سلامتی نژاد شیتزو عنوان می‌کند:

  • بیماری پریودنتال (در رابطه با دندان)
  • اتوپی(مربوط به پوست)
  • سنگ کلیه
  • کراتوکونژکتیویت سیکا (KCS)

نیازهای تغذیه‌ای

شیتزو ترجمه‌ی کامل این عبارت است:  “شما به همان اندازه‌ای هستید که می‌خورید”. چشم‌ها، دندان‌ها و موهای او به طور مستقیم تحت تأثیر غذایی است که او تغذیه می‌کند. شیتزو نیاز به رژیم غذایی متعادل و با کیفیت بالا با مواد غذایی حاوی مواد مغذی برای پوست سالم و موی نرم است.

از آنجایی که او دارای پوز کوتاه است، شکل و اندازه مناسب کیبل باید هنگام انتخاب مواد غذایی برای او در نظر گرفته شود. بنابراین ما به شما خرید غذای خشک رویال کنین مخصوص نژاد شیتزو را از پت شاپ آنلاین کلینیک دامپزشکی نیاوران توصیه می‌کنیم
[/av_textblock] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jy35vwre’ admin_preview_bg=”] [av_image src=’https://www.niapet.ir/wp-content/uploads/2019/07/غذای-شیتزو.png’ attachment=’1720′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-jy360h1w’ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_hr class=’invisible’ height=’5′ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-jy35vwre’ admin_preview_bg=”] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jy361qp2′ admin_preview_bg=”] غذای خشک Royal Canin Shih Tzu Adult برای سگ‌های بالغ نژاد شیتزو بالای ۱۰ ماه مناسب است و تمام ویژگی‌های مخصوص این نژاد را شامل می‌شود:

  • دستورالعمل ویژه
  • کیبل سازگار
  • جلوگیری از جرم دندان
  • کاهش بوی مدفوع

منبع:

http://www.mypetreference.com/2014/07/09/Shih-Tzu-The-lovable-lap-dog

گروه انجمن و ترجمه مقالات فروشگاه انلاین پت شاپ نیاوران
[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

× --تماس از طریق واتس آپ--